Aikavyöhykkeet
Tavoite:
- Oppilas tietää, miksi ja miten planeettamme on jaettu aikavyöhykkeisiin.
- Oppilas osaa laskea ja selvittää, kuinka paljon kello on jossain toisessa maassa/kaupungissa.
Käsitteet:
- valtio
- maanosa
- aikavyöhyke
- pituusasteet
Tarvikkeet:
- Älypuhelin tai tabletti
- Tulostetut tehtävät
- Kynä ja kumi
Oppitunnin kulku:
1. Käydään läpi käsitteet.
2. Ladataan Maailman Kello Lite –sovellus. Käydään sovellusta läpi opettajajohtoisesti (ks ohjeet alta). Tarvitaan myös maailman karttaa.
3. Tehdään pareittain kirjalliset tehtävät.
4. Tarkistetaan sovelluksella omat tai toisen parin tehtävät.
Teoriaa:
https://peda.net/sastamala/aetsan-koulu/oppiaineet2/maantiede/8-luokat/8c/eurooppa2/luku_3/aikavyöhykkeet
http://opinnot.internetix.fi/fi/muikku2materiaalit/peruskoulu/ge/ge1/3_planetaarisuus/331?C:D=1998135&m:selres=1998135
Aikavyöhykekartta:
![]() |
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/World_Time_Zones_Map.png |
Tehtävät:
1. Missä valtioissa on vähintään 3 aikavyöhykettä?
2. Mitä erikoista on Intian, Australian ja Iranin vyöhykkeissä?
3. Kello on Joensuussa 8.00. Kuinka paljon kello on Rovaniemellä?
4. Kalle soittaa sedälleen Osloon klo 13.00 (Suomen aikaa). Kuinka paljon kello on Oslossa?
5. Kello on Helsingissä 4.00. Kuinka paljon kello on silloin Washington D.C.:ssä?
6. Kello on Kairossa 20.00. Kuinka paljon kello on Tokiossa?
7. Lento Helsingistä Lontooseen kestää 3 h 10 min. Lento lähtee klo 12 (Suomen aikaa). Moneltako lento on perillä Lontoossa (paikallista aikaa)?
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti